|
Konspekt zajęć korekcyjno – kompensacyjnych
Temat zajęć: Zabawy słowne z literą „h” i „f”
Cel główny:
§ Usprawnianie słuchu fonematycznego § Stymulacja percepcji wzrokowej i słuchowej § Kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem. § Usprawnianie narządów artykulacyjnych
Cele operacyjne:
§ Uczeń potrafi dokonać analizy głoskowej wyrazu § Różnicuje głoski w nagłosie, śródgłosie i wygłosie § Poprawnie wymawia wyrazy zawierające literę „h” i „f” § Potrafi poprawnie powtórzyć przedstawione ciągi wyrazowe § Prawidłowo wykonuje ćwiczenia oddechowe § Rozumie czytany tekst § Umie właściwie zapisać usłyszany wyraz, zdanie.
Metody:
§ Aktywizujące § Praktycznego działania § Wyjaśnienie
Formy pracy :
§ Indywidualna
Środki dydaktyczne: karty pracy, rysunki, tekst, banki mydlane, balon
Tok zajęć:
1. Etap wstępny – przygotowanie ucznia do poznania treści, jakie będą ćwiczone i usprawnione na zajęciach, wprowadzenie do głównej tematyki lekcji
Uczeń ma prawidłowo połączyć ze sobą obrazki, na zasadzie skojarzenia ):
§ Telefon – numer telefoniczny § Harfa – nutki § Filiżanka – kawa § Flaga – państwo § Fajka – dym § Fotel – babcia § Farby – paleta § Agrafka – nici § Fabryka - dym § Hamak - odpoczynek
Ćwiczenia oddechowe usprawniające aparat artykulacyjny – nauka prawidłowego oddychania podczas wymowy (nadmuchanie balona, bańki mydlane, ćwiczenia narządów artukulacyjnych)
Naśladownictwo odgłosu telefonu, dmuchanie na gorącą herbatę
2. Terapia właściwa - kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem i rozwijanie słuchu fonematycznego
Uczeń dokonuje analizy głoskowej wyrazu – łączy obrazek z odpowiednim podpisem, próbuje go prawidłowo odczytać i wskazać głoskę „h” i „f”(umiejscowienie głoski, na początku, końcu, w środku)
§ Filiżanka § Fajka § Agrafka § Kufel § Hokeista § Huśtawka § Wahadło § Herb
Uczeń poprzez podniesienie figury z określonym dla danej litery kolorem sygnalizuje, jaką głoskę słyszy w wyrazie (litera „h” – koło zielone, litera „f” – trójkąt żółty, uczeń sam może przygotować sobie te figury, element wycinania usprawnia motorykę). Nauczyciel wypowiada wyrazy: druh, hipopotam, hamak, hałas, fotel, mafia, fizyka, fortepian, farba
Uczeń próbuje powtórzyć ciągi wyrazowe (wyrabianie trwałości pamięci bezpośredniej, słuchowej) § Huk, hak, Hela, faja, Fela, huta § Golf, flet, handel, hak, wahadlo § Fotograf, agrafka, wahadło, juhas § Fabryka, handel, herbata, fasola § Herb, hipopotam, druhna, konfitura, hamak, hokeista, Holender, Felek
Uczeń uzupełnia brakującej litery w wyrazie – odczytuje dany wyraz
Ćwiczenia czytania ze zrozumieniem – uczeń samodzielnie czyta krótki tekst, ma w nim podkreślić wyrazy w których znajduje się litera „h” i f” – rozmowa na temat tekstu. Próba zapisu wyrazów z omawianymi na zajęciach głoskami, które znajdowały się w przeczytanym tekście.
Uczeń układa zdania z wyrazami zaproponowanymi przez nauczyciela – hipopotam, Franek (zapis)
3. Zabawy relaksacyjne - układanie wyrazów na pierwszą, ostatnią usłyszaną głoskę
4. Podsumowanie zajęć – ćwiczenia końcowe (ocena pracy ucznia) gra memory, jako forma nagrody za pracę na zajęciach
Załączniki do zajęć
TEKST Dziadek Felek bardzo lubi zimowe wieczory. Często przygląda się wtedy, jak jego wahadło jego ulubionego starego zegara równomiernie się kołysze. Siedząc w swoim bujanym fotelu, przykryty futrzanym kocem, popija ulubioną, zieloną herbatę i zajada pyszne, domowej roboty konfitury. Często wspomina wówczas swoje młodzieńcze lata, kiedy to w wolnym czasie brał farby do ręki i malował krajobrazy. Jego pasją były również motocykle. Lubił długie podróże i swoim wnukom często opowiada o krajach, które widział. Często opowieści dziadka są tak ciekawe i realne, że dzieciom wydaje się , iż to one brały w nich udział.
Wa...adło / ...ajka / ...filiżanka / ...otel / ...arby / ...ak / ...hipopotam / gol... / ...uta / dru...na / kon...itura / agra...ka / ka...elki / ...herbatniki ju...as / ...otogra... / ...ela / ...elek
|
|
|
mgr Mariola Twardowska |
|